#
понеділок вівторок середа четвер п’ятниця субота неділя

Технолгії, що випередили свій час

Трапляється, що й найуспішніші компанії з мільярдними бюджетами на розвиток амбітних проектів, досвідченим радою директорів і роздутим штатом аналітиків припускають прикрі помилки і отримують результат, який далекий від очікувань. Іноді інноваційна ідея на десятиліття випереджає свій час і змушена чекати, поки за нею «підтягнуться» існуючі технології. Про п’яти невдалих спробах взяти штурмом технологічний Олімп хотілося б зупинитися в цій статті.

d4a24d538d766794f2095f647069aff6

Minidisc від Sony

Розробка стандарту магнітооптичних дисків MiniDisk (MD) стартувала ще в 1986 році. А перші продукти, позиціювалися як заміна компакт-касет, які досягли на той час свого технологічного межі, з’явилися в січні 1992-го. У той час світ вже щосили використав не перезаписувані CD-шки. У компанії Sony, яка розробляла формат були щиро впевнені, що новинка, представлена ​​в форматі кодування MD ARTAC і придатна для зберігання будь-яких цифрових даних приречена на успіх, причому впевнені настільки, що інтегрували в MD відразу кілька власних складних і дорогих запатентованих технологій.

2550d7ff0c6b4f548e995b36f4a0e07b

Хоча формат і користувався певною популярністю в Японії і Європі відразу після своєї появи, закріпити успіх на ринку, внаслідок непродуманої і непослідовною маркетингової політики Sony, надовго він так і не зумів. Починаючи з березня 2013 року в зв’язку з практично повною відсутністю попиту компанія оголосила про зупинку виробництва всієї лінійки пристроїв для запису і відтворення MiniDisk. Разом з тим, і сьогодні мінідиски іноді використовуються в якості рішення в складі автомобільних і стаціонарних аудіосистем як самої Sony, так і такими визнаними авторитетами, як Yamaha, Pioneer, Kenwood, Aiwa, Sharp.

VR-реальність – перші експерименти, успіхи і провали

Сьогодні про віртуальну реальність не чув хіба що людина, ще не народжена на світ. Facebook купує Oculus Rift послуг за $ 2 млрд. Клапан об’єднується з HTC для спільної розробки Vive. Sony негайно представляє проект Дзига. Підтягуються навіть Samsung з передач VR і Google з картонним картоном. Така бурхлива активність змушує задуматися про те, що звичні технічні засоби і способи взаємодії з іграми скоро відправляться в гаражі колекціонерів, як це сталося колись з аркадними автоматами. З цією думкою солідарні експерти світу VR, переконані в тому, що віртуальна реальність вже через кілька років повністю і назавжди змінить способи і правила взаємини людини і кіберпростору. Але, аналізуючи рівень технічних можливостей гаджетів провідних компаній, більшість з нас зовсім і не підозрює, що перші робочі прототипи – «правнуки» Oculus Rift сьогоднішніх і HTC Vive були створені за мірками нашого динамічного часу в «доісторичну епоху».

Ідея створення шолома VR, втілена на рівні конкретного інженерного рішення Морта Хейліга була запатентована ще в 1960 році Американським Патентним бюро. Незважаючи на деякі успіхи про своє дітище – телесферіческую маску, представлену в документації як “телевізійний апарат для індивідуального використання” винахідник успішно забув практично відразу після реєстрації патенту. Але, через два роки світу судилося побачити ще одне творіння того ж автора – дикуватого виду стаціонарний “кіоск” з нестандартною табуреткою під назвою Sensorama. Атмосферу віртуальної реальності інженер запропонував відтворити за рахунок ефекту генерації запахів, стерео-звуку, штучно створених повітряних потоків, стереоскопічного 3D і навіть вібрації, створюваної вібромоторчик під п’ятою точкою. На жаль, кількість створюваних спецефектів ніяк не відбилося на якості готового рішення.

2026591a3b85eb36cbcb8f1901b28097

Першими комерційними продуктами, що дозволили сформувати уявлення про VR, як про тривимірному світі, де існує “своє” місце, де можна прогулюватися і навіть оглядатися по сторонах стали EyePhone, Cyberface і віртуальність Visette з’явилися у вільному продажу ще в кінці 80-х-початку 90 -х. Природно, як і перші персональні ЕОМ, ці пристрої кардинально відрізнялися від сьогоднішніх аналогів, як за розміром і вагою, по так і функціональним можливостям, викликали головний біль і напади нудоти. Єдине, що в якійсь мірі ріднило їх з представниками продуктової лінійки наших днів – це майже космічні ціни.

У 1997 свої можливості в сфері віртуальної реальності вирішила випробувати Sony, представивши ринку відразу кілька моделей Glasstron – мініатюрного шолома, обладнаного парою ЖК-дисплеїв і навушниками. Але, у зв’язку з негативними відгуками неприємно здивованої публіки Sony майже відразу зняла шолом з виробництва, мотивуючи таке рішення турботою про здоров’я своїх клієнтів.

de41759aa5c26964d54a0be9d8d9725e

Трохи пізніше компанія знову спробувала удачі з преміум-лінійкою шоломів HMZ Особисті Viewer – і знову Епічний провал. Серія невдач, яких зазнала Sony на тому етапі частково пояснює те, наскільки швидко компанія зуміла включитися в нинішню гонку і представити готові прототипи Project Морфея.

Як стає зрозуміло з нашого короткого екскурсу в історію розвитку технологій VR, перші релізи наочно продемонстрували, наскільки сама ідея випереджала доступні на той момент програмні і апаратні засоби для її реалізації.

Сьогодні, незважаючи на очевидні успіхи провідних компаній в просуванні технології VR на ринок говорити про реальні прориви в таких принципових моментах, як зовнішній вигляд, вага і ергономіка поки явно передчасно. Певні питання виникають і в зв’язку з наслідками надмірно активного перемикання уваги на світ VR. Відомий експеримент, проведений ще в 1995 році, в ході якого студентка Чиказького Університету провела кілька годин в шоломі віртуальної реальності. В цілому враження залишилися найсприятливіші, за винятком того факту, що спроба випити газовану воду після сеансу VR закінчилася тим, що дівчина вилила її собі не в рот, а в око.

Як пояснив Джон Кармак – технічний директор Oculus VR проблема дійсно існує, її ім’я – “кіберболезнь” і схильні до неї в рівній мірі як ті, хто занурювався в VR в шоломах 1995 року, описаних в експерименті зі студенткою, так і ті, хто надягає моделі 2015 ть. З тієї ж причини Samsung закликає відмовитися від носіння передач VR в разі виявлення подібних проблем, а дітей до 13 років повністю захистити від такої можливості. “У реальному світі ви отримуєте вхідні сигнали від декількох органів почуттів, і всі вони знаходяться в ідеальній узгодженості між собою. У віртуальній реальності наш мозок чекає такий же узгодженості. Але за фактом різні почуття виявляються не синхронізовані, і відбувається розлад “- стверджує Маянк (Mayank МЕТА Mehta), Вчений-нейробіолог УНІВЕРСИТЕТУ Каліфорнійського.

28cc5d3dccea97897458578693e22ff9

Apple Newton MessagePad – пращур сучасних планшетів

Якщо ситуація, що складається на ринку VR виглядає вкрай неоднозначно, то щодо першого планшетного кишенькового персонального комп’ютера Ньютон, анонсованого Apple, в 1993 році все набагато простіше. Apple Newton MessagePad 100 (офіційна назва MessagePad) – пристрій з монохромним екраном досить успішно справлялося з розпізнаванням рукописного введення і підтримувало роботу зі стилусом, на жаль, став одним з тих небагатьох гаджетів компанії, яких досить швидко забула аудиторія, але не історія.

c78923a816174bd38475a4a4104129a4

Позиціонувався спочатку як прообраз персонального комп’ютера нового покоління, цифровий помічник (Personal Digital Assistant, PDA) з великим екраном, солідної внутрішньою пам’яттю і повноцінним об’єктно-орієнтованим графічним ядром Apple Newton MessagePad випускався протягом 6 років, але так і не зумів знайти свого місця на ринку.

f0175a2d005909f65557ab4b7cea3d34

Ожидаемого почти вертикального взлета популярности, как и повышенного внимания даже самой верной аудитории Aplle гаджет не удостоился во многом в связи со своей космической ценой, поднявшейся с анонсом моделей 2000 и 2100 до $1000 и непривычным размерам, не позволяющим комфортно разместить гаджет в кармане куртки, брюк, рубашки, да и любого другого элемента одежды. Нашлись и критики, посчитавшие инновационную функцию рукописного ввода недостаточно совершенной для удобного исполнения заявленных производителем операций.

bb7fff6010c736ae801a57b76fc9087f

Після появи «наладонников» Palm Pilot, епоха експансії планшетних ПК під негласним покровительством компанії Apple була рішуче відкладена майже на два десятиліття аж до тріумфального появи першого IPad. Новинка від Палм була компактніше, Значно тонший, мала у своєму розпорядженні поліпшеною системою розпізнавання рукописного введення “Графіті”, а головне, обходилася значно дешевше. У 1998 році випуск Ньютон був припинений, а ось компанія Palm Computing під керівництвом колишньої співробітниці компанії Apple Донни Дубінскі, навпаки, на деякий час подарувала ринку надію на відновлення сегмента КПК після не виправдав сподівання і багато в чому недооціненого MessagePad.

НD DVD

HD DVD (High-Definition / щільність – “DVD високої чіткості / об’єму”) – технологія запису оптичних дисків, розроблена компаніями Toshiba, NEC і Sanyo. HD DVD (як і Blu-Ray Disc) використовує диски стандартного розміру (120 міліметрів в діаметрі) і синьо-фіолетовий лазер з довжиною хвилі 405 нм. Одним з ключових переваг технології стала можливість збереження великих обсягів інформації. Так на одношаровому диску можна було записати 15GB, на двошаровому, відповідно, вдвічі більше. Тришаровий диск, анонсований компанією Toshiba – головним ідеологом нового формату дозволяв зберігати до 45GB даних. І, тим не менш, вже перші диски Blue Ray, на один шар яких вкладалося 25GB, а на три шари – 100GB, що з’явилися в 2006 році легко подолали поріг, встановлений HD DVD, що з самого початку гонки істотно вплинуло на результат «війни форматів ».

6b09c6a8b8427d6920e2a8e41b4bada8

Обидва формати використовували одні й ті ж методики стиснення відео: MPEG-2, Video Codec 1 (VC-1, базується на форматі Windows Media 9) і H.264. Серйозною перевагою HD DVD у порівнянні з Blu-Ray ТОЙ ФАКТ був, що більша частина обладнання для виробництва DVD Могла бути легко і дешево переорієнтована для виробництва HD DVD, використовують у виробництві ту ж технологію. Разом з тим, серйозну конкуренцію Blu-Ray HD DVD скласти так і не встигли, а точніше, не змогли.

564c0a554b002ea7e745bfd02f95d2f3

В 2008 году компания Toshiba официально прекратила производство дисков формата HD DVD в связи с признанием своей продукции неконкурентоспособной и желанием окончить затянувшуюся «войну форматов».

Окуляри доповненої реальності Google Glass

Google Glass – продукт компанії Google, гарнітура для смартфонів і СВОГО Рода “натільний комп’ютер” на базі Android, який використовує прозорий дисплей, який закріплюється на голові (проекційний дисплей встановлений) і розташований в похідному положенні трохи вище правого ока. Вбудована камера пристрою здатна записувати відео високої якості, а сам гаджет – сприймати голосові команди. Перший етап тестування продукту стартував в квітні 2012 року, в той час, як Нью-Йорк Таймс готувала грунт для майбутнього анонса ще з Кінця лютого 2012 року. Прототипи гарнітури моделі Explorer, видання в $ оцінені 1500 кожен були передані розробникам ПО на заході Glass Foundry в лютому 2013 року. Широкій публіці продукт став доступний 15 травня 2014 по тій же ціні.

Вже 15 січня 2015 Google оголосила про припинення виробництва Скло в поточному виконанні та утриманні, зазначивши при цьому, що продукт завершив свою експериментальну стадію в Google Labs і з цього моменту розробка і подальше виробництво переноситься з лабораторії Google X в інший підрозділ, залишаючись при цьому під патронатом Бабака Парвіза.

За задумом розробників, за необхідні з користувачів гроші концепція смарт-скло має реалізовувати три незалежні функції, звівши їх воєдино: доступ до доповненої реальності, забезпечення мобільного зв’язку + інтернет, доступ до Відеощоденник. Перша версія очок, незважаючи на значну заявлену вартість виявилася досить сирий, здатної повноцінно реалізувати тільки відеощоденник і лише частково доповнену реальність і можливості комунікацій.

396a6cecfa61413cae944a1c732bf2ac

Незважаючи на впевненість самих розробників в успіху проекту і всупереч надіям кінцевого споживача, окуляри-смарт, анонснірованние ІТ-гігантом не стали справжнім технологічним проривом. Сама компанія Google була змушена визнати: в масі новинку не сприйняли, причому не тільки в зв’язку з технічними недоробками, але і з неготовністю середньостатистичного користувача подолати психологічний бар’єр і вийти в світ «настільки порозумнішали».

38e6b3b9102c4673bf1779a1b7d3b224

Буде явним перебільшенням сказати, що продукт припадає пилом на полицях музею історії технологій і зовсім не затребуваний. Так, наприклад, смарт – окуляри Google Glass прекрасно справляються з завданнями інформаційного гіда на виробництвах і центрах навчання. Майбутнє проекту і перспективи повної реалізації задуманого в зв’язку з цим зараз багато в чому залежать від Google.

Переглядів (1586 Views)
Комментарии для сайта Cackle
Спільний проект

Контакти

Свої питання та пропозиції Ви можете надсилати на нашу поштову адресою info@dobremisto.com
Телефон: +38 (067) 788 788 4

При частковому, або повному копіюванні інформації посилання на сайт dobremisto.com є обов'язковим

misto
Close