#
понеділок вівторок середа четвер п’ятниця субота неділя

Чому так важко робити вибір?

Хочу – не хочу? Треба мені це – не треба? Можу я це зробити – не можу? Може, все-таки цей варіант – або той? А може, ну його, нічого не хочу, не можу, не треба. Всередині сум’яття, розгубленість, тривога, рій думок, шквал емоцій, море відчуттів, або, навпаки, порожнеча, безглуздість. А всього-на-всього людина робить вибір.
З чим же пов’язані такі труднощі? Спробуємо розібратися, в яких основних моментах ми зустрічаємо перешкоди.

1. Наші бажання. Справжні або несправжні

Для того, щоб зробити вибір, потрібно усвідомити свої потреби, які ми хочемо задовольнити. Це непросте питання, тому що на поверхню свідомість може видавати зовсім інші бажання. Спочатку на рівні відчуттів виникає якийсь імпульс, потім він все більше оформляється і перетворюється у бажання. І ось ми вже хочемо чогось. Ми це можемо усвідомлювати або не усвідомлювати. Зовнішнє середовище своїми стимулами може допомагати прийти до його усвідомлення, а може, навпаки, відводити від цього розуміння.

Якщо все-таки вдається дійти до справжнього бажання – це чудово! У більшості ж випадків ми не усвідомлюємо, чого хочемо. А те, чого хочемо, може легко підмінятися. Часто почути власні бажання заважає наш минулий досвід, наші цінності, установки, вплив і думка навколишнього середовища, наші ролі, які ми прагнемо якісно виконувати, і бажання бути хорошим для всіх. Необхідно дуже уважно і чуйно ставитися до своїх імпульсів, відчуттів у тілі, чути себе, щоб розуміти, чого ж ми хочемо насправді. Найчастіше буває так, що терзання більше властиві тим, хто не знає точно, чого він хоче.

2. Труднощі здійснення вибору

Однак є ще одна проблема – боротьба виборів, заснована на конфлікті. Таке буває у ситуації, коли вибір здійснюється між кількома варіантами, які нам подобаються, і важко визначити, який більше. Або ж коли жоден з варіантів нас не влаштовує, але потрібно вибрати те, що буде найбільш вигідним і корисним для нас.

Якщо на першому етапі ми визначили, чого ж все-таки ми хочемо, тоді на підставі будь-якого способу можемо вибрати, що найбільше відповідає нашому бажанню. Іноді труднощі зробити вибір пов’язані з конфліктом між «хочу» і «повинен». З одного боку, потрібно би зробити, що хочеться, а з іншого боку – потрібно відповідати очікуванням інших людей і зробити, як «треба». Дана боротьба мотивів часто може приводити до того, що вибір робиться на шкоду своїх бажань через страх бути відкинутим, неприйнятим, засудженим іншими.

3. Вибір способу для прийняття рішення

З’являється ще одна важкість – а як вибрати з безлічі варіантів, які пропонуються або, може, не видні нам? Ось у нас є бажання (справжнє /недостеменне), ми шукаємо способи задовольнити його. Ми можемо приймати рішення імпульсивно: «А, нехай буде так!» А можемо довго зважувати різні аргументи «за» і «проти», грунтуватися на раціональних висновках, позначати критерії і по них орієнтуватися, шукати переваги і недоліки.

Можна спиратися на власну інтуїцію, почати прислухатися до своїх відчуттів, почуттів, представляючи кожен варіант по черзі. Або використовувати різні підказки – питати у інших людей, радитися з експертами. А деякі можуть використовувати ірраціональні способи, де знімається відповідальність за здійснення вибору – підкидання монетки, ворожіння на кавовій гущі, похід до астролога і т.д. Звичайно, завжди є варіант нічого не міняти і залишити все, як є. Однак шлях не вибирати зараз може викликати тільки більшу напругу і ще більше ускладнити життя.

У будь-якому випадку, на що би ми не спиралися при виборі, важливо навчитися слідувати варіанту, який ми все-таки вибрали, а не застрягати між вибраним і невибраним. Хоча для деяких це зовсім не просто.

4. Сумніви

Спробуємо розглянути, що ж таке сумніви. Розділивши це слово на складові частини, можна помітити цікаві моменти. Часто в цьому чуються думки різних людей: батьків, вчителів, подруг, друзів, іноді і соціальних нормативів і правил. А за всім цим багатоголоссям внутрішній голос і свою думку почути дуже складно. Це змушує постійно задаватися питаннями: «А чи правильно я зробив?» «А чи буде мені добре з таким рішенням?» «А що подумають про мене інші?» і т.д.

Навіть якщо це не голоси якихось інших людей, це може бути внутрішній конфлікт «розуму» з «серцем». Власні раціональні думки – вигідні, правильні, вивірені, які йдуть у розріз з тим, чого хоче наша душа, чого хоче наше тіло. Тоді перемагає той, у кого більше сил і засобів вплинути на рішення.

5. Вибір зроблений

Прийняття відповідальності за вибір.
Коли вибір вже зроблено, важливо визнати і прийняти на себе відповідальність за цю дію і слідувати обраному шляху. Для конкретного проживання зробленого потрібна повна включеність у той чи інший вибір фізично, емоційно, подумки і духовно. Але ж часто ой як не хочеться цього робити.

Тут виникає ще одна перешкода для успішного задоволення своєї потреби. Замість того, щоб повністю занурюватися у своє рішення, прикладати зусилля, витрачати ресурси на вирощування реалізованого варіанта, людина продовжує жити у спогадах, мріяти ілюзіями, фантазіями, що при виборі іншого варіанту все було би інакше … Тим самим позбавляючи себе можливості отримати задоволення, заспокоєння і радість від зробленого.

Як би там не було, будь-який вибір ми робимо самі. Рішення може залежати від обставин, що склалися, від навколишнього середовища, від наших знань і можливостей. Однак, на що би ми не спиралися, чим би не користувалися, до кого би не прислухалися, здійснюючи цей вибір, – нам потім жити з результатами і нам же за них відповідати! При цьому пам’ятайте, що вибір ми робимо завжди в актуальній ситуації, і він найкращий з можливих для нас на сьогодні. Через якийсь час все може змінитися, у нас з’являться нові знання, можливості, бажання, обставини, буде інша ситуація у світі, в оточенні. Ми змінюємося, і вибори наші змінюються. Важливо довіряти собі. Адже це просто хід нашого життя.

Переглядів (3576 Views)
Комментарии для сайта Cackle
Спільний проект

Контакти

Свої питання та пропозиції Ви можете надсилати на нашу поштову адресою info@dobremisto.com
Телефон: +38 (067) 788 788 4

При частковому, або повному копіюванні інформації посилання на сайт dobremisto.com є обов'язковим

misto
Close