#
понеділок вівторок середа четвер п’ятниця субота неділя

ТОП-10 цікавих фактів про каву

Вісімдесят три відсотки дорослих американців п’ють каву. Це другий найбільш продаваний товар у світі, і його смак чудовий. Однак за цим напоєм криється набагато більше секретів, ніж ви думаєте. Від чудових історій до оповідань, наповнених жахом. Кава – це захоплюючий природний ресурс, який зробив глибокий вплив на культуру різних країн по всій земній кулі.

1. Кенію охопила хвиля смертоносних злочинів, пов’язаних з кавою

1Епідемія крадіжок і насильства захлиснула всю кавову промисловість в Кенії, країні, де кілограм сушених кавових бобів може коштувати тижневої заробітної плати. Щоб впоратися з проблемою, було створено спеціальне поліцейське відділення, проте набіги збройних банд продовжують бути повсякденним явищем. Виробники кави змушені спати на своїх плантаціях, щоб захистити їх від потенційних злодіїв. Причому злодії діють аж ніяк не обережно – з усіх куточків країни приходять повідомлення про те, що охоронці на кавових заводах були вбиті за допомогою стріл або забиті на смерть товстими гілками дерев. Сільські жителі вирішили вибивати клин клином, тому злочинців спійманих на місці злочину вони лінчують на вулиці.

Незважаючи на те, що кава вирощується в десятках тисяч дрібних господарств по всій країні, експорт проводиться тільки за допомогою ліцензованих підприємств. Злодії, що крадуть каву, отримують за неї великі гроші через корупцію, яка простягається аж до самого верху адміністрації. Враховуючи той факт, що виживання п’яти мільйонів чоловік в Кенії залежить від кавової промисловості, держава повинна вирішити цю проблему якомога швидше.

2. Грибок «кавова іржа» бушує в центральній Америці

2«Кавова іржа» – це грибкове захворювання, яке атакує листя кавових рослин. Захворювання отримало таку назву через характерні помаранчеві плями, які утворюються на листках захворілих дерев. Це захворювання, що псує рослини ще з 19-го століття, в кінці кінців, вбиває дерева і становить загрозу для життя фермерських плантацій на всіх континентах. Аравійська кава, що є улюбленим видом напою для знавців кави по всьому світу найбільше схильна до «кавової іржі», і в тих країнах, де вона вирощується, зараз бушує епідемія.

У лютому 2013 року Гватемала оголосила надзвичайний стан у країні через «кавову іржу», що розоряє сільське господарство, і надала фермерам 14000000 доларів для покупки пестицидів. Від хвороби постраждало сімдесят відсотків загальнонаціонального врожаю кави, причому точно така ж ситуація зберігається і в інших країнах цього регіону. На жаль, це означає, що за чашку доброї кави вам доведеться платити набагато більше вже в наступні кілька років.

3. Кава містить кофеїн для приваблювання бджіл

3У будь-якій іншій статті в Інтернеті, написаній на кавову тему, вам скажуть, що кава була виявлена пастухами, чиї кози ставали трохи веселіші після того, як жували ягоди кави. Але ж кава містить кофеїн? Ну, перш за все, він отруйний для равликів та інших шкідників, але, як виявилося, він також впливає на комах-запилювачів, таких як бджоли. Більше того, вчені вважають, що бджоли … ловлять кайф від кофеїну, що міститься в квітках кави.

Вчені виявили, що вживання кофеїну допомогло бджолам поліпшити свою довгострокову пам’ять. Кофеїн діє на мозок бджіл таким чином, що робить квітки кави більш запам’ятовуваними, тому вони, швидше за все, будуть повертатися на рослини того ж типу. Незважаючи на те, що бджоли і люди зовсім різні види, деякі експерти припускають, що здатність кофеїну надавати подібний вплив може бути настільки старою, що вона впливала на наших з бджолами спільних предків, так як він впливає на нашу неврологічну діяльність на фундаментальному рівні.

4. Ефіопська кавова церемонія

4Ефіопська кавова церемонія, або бунна (bunna), є важливою частиною домашнього та соціального життя. Процес підготовки до церемонії може займати кілька годин. Церемонія починається з миття кавових зерен і закінчується урочистим розлиттям напою в чашки. В ефіопській культурі ця церемонія практикується жінками, тому дівчаток навчають правильно проводити ритуал з самого раннього віку. Церемонія проводиться, принаймні, щодня, і початок кавового ритуалу є стандартним способом зустріти гостей дому.

Церемонія починається з того, що свіжі зелені кавові зерна обсмажуються на сковороді. В цей же час підпалюють ароматні квітки для того, щоб вони випромінювали приємний запах. Після цього вариться кава і розливається по чашках, що містить цукор, сіль, або вершкове масло. Така кава найчастіше пропонується в ефіопських ресторанах США, Великобританії та інших країнах світу.

5. Передозування кави і звикання до нього

Як і будь-який наркотик, кофеїн токсичний в досить великих дозах. Смертельної дози кофеїну можна досягти, випивши близько 100 чашок кави, але вода, що міститься у великій кількості кави випитою за один раз, вб’є вас швидше, ніж це зробить кофеїн.
Тим не менш, в каві все одно міститься достатньо кофеїну, щоб вам стало погано, особливо якщо ви до нього ще не звикли. Сімнадцятирічну дівчину з Англії довелося госпіталізувати після того, як вона випила сім чашок подвійного експрессо. У неї спостерігалися перепади настрою, підвищена температура і прискорене серцебиття. Вона сказала, що цей випадок змусив її повністю відмовитися від кави. Ще одним ризиком, пов’язаним зі зловживанням кави, є кофеїнізм -стан, що визначається потребою організму отримувати від шести і більше чашок меленої кави в день.

6. Заборона на каву в Англії 17-го століття

6
Кава вперше з’явилася в Англії в 17 столітті, її подавали в кав’ярнях по всій країні. До середини 1660-х років в одному тільки Лондоні було 82 кав’ярні. Однак кава подобалася не всім. Група жінок, розчарованих відсутністю потягу своїх чоловіків, заявила, що кава «робить чоловіків безплідними, як пустеля». Ця кампанія «кількох тисяч добропорядних жінок, що втрачали свою життєву енергію від того, що вони не затребувані», як вони самі себе назвали, за сприяння таких же дам з інших районів змусили Карла I (King Charles) спробувати заборонити цей напій в 1675 році.

Люди були дуже незадоволені цим рішенням і Чарльз швидко забув про цю ідею. Кав’ярні згодом стали місцями зустрічей представників наукового та літературного світу, таких як Ісаак Ньютон, Роберт Гук (Robert Hooke), Семюель Джонсон (Samuel Johnson) і Олександр Поуп (Alexander Pope).

7. Латте-арт і дегустаційний конкурс

7Люди люблять змагатися практично у всьому, навіть коли справа доходить до гарячих напоїв. Саме цей дух змагання і послужив причиною появи Чемпіонату світу з дегустації (World Cup Tasters Championship). У ході цієї події, учасники повинні якнайскоріше визначити з якої частини світу походить кожна запропонована їм кава за допомогою свого нюху і смаку.

Дегустація кави є лише одним видом змагання, що проводиться в ході щорічної події під назвою «World Coffee Event», який цього року відбувся в Ніцці, Франція. Латте-арт є одним з найбільш вражаючих, і, звичайно, найбільш зручних для оцінки за допомогою Інтернету, змаганням. Використовуючи лише гаряче молоко і еспрессо, лате-художники працюють над створенням складних малюнків на поверхні напою. Досить популярними є спіралі і листя, проте деякі художники малюють зображення драконів, героїв мультфільмів, і плюшевих ведмедів, причому ведмедики виходять занадто чарівними для того, щоб пити сам напій.

8. Кава під час вагітності

8Поради з приводу того, що вагітні жінки повинні або не повинні вживати, іноді просто вражають своєю безглуздістю, і кава зазвичай потрапляє в категорію тих продуктів, які вагітні жінки, на думку багатьох порадників, не повинні вживати. Основною причиною для цього послужили дані про те, що жінки, які не вживають кави під час вагітності, краще її переносять. Незважаючи на те, що такий висновок здається очевидним, він повністю невірний. Вагітність жінок, які відчувають нудоту, проходить більш правильно, а кожен, хто відчуває нудоту, навряд чи захоче карамелеве латте, посипане різнокольоровими цукерками.

Найдостовірніші дані показують повну відсутність зв’язку між вживанням кави і проблемами під час вагітності. Так що під час вагітності можна пити близько трьох чашок кави на день.

9. Повторне використання кавової гущі

9Тільки близько 20 відсотків зерен кави сприяє утворенню смаку та аромату напою, решта відсотків є позбавленими смаку рослинними волокнами. Це означає, що після заварювання кави залишається дуже багато матеріалу, близько сотень тисяч тонн в день. Вчені наполегливо працювали над винаходом корисного способу переробки цих відходів.

Вчені в Технологічному Інституті Мена (Researchers at the Maine Technology) досліджували способи перетворення відходів кави в паливні гранули, які можна буде спалювати для отримання енергії, і одна компанія, що виробляє каву, вже відсилає залишки виробництва на завод з переробки біомаси, щоб вони спалювали ці відходи разом з деревиною.

Інша група вчених розробила спосіб використовувати кавову гущу для виробництва алкогольного напою, шляхом ферментизації гущі і її перегонки, в ході методу схожого на виробництво віскі. У результаті виходить напій, який, як заявляють його виробники, володіє «органолептичними якостями, і прийнятний для вживання людиною». Напевно, їм ще варто попрацювати над своїм рекламним слоганом.

10. Забруднення кави

10Грибок «кавова іржа» – це не єдиний грибок, який може впливати на кавові рослини. Охратоксин А – це токсична отрута, що виділяється грибками Аспергилл і пеницилла, які ростуть на кавових рослинах. Рівень охратоксину чітко контролюється в Європі, і його прийнятний рівень становить п’ять частин на мільярд для меленої кави, і 10 частин на мільярд для швидкорозчинної, тому що, кого взагалі цікавлять люди, що п’ють швидкорозчинну каву? Присутність цього токсину в каві було виявлено лише в 1988 році, і в ході дослідження було виявлено, що сім відсотків поставок кави, містять рівень охратоксину, що перевищує допустиму норму. Робота, проведена Продовольчою і сільськогосподарською організацією Об’єднаних Націй (Food and Agriculture Organization of the UN) допомогла фермерам скоротити середній рівень токсину в їх продукції на 25 відсотків у період з 1998 по 2004 рік.

Охратоксин це не єдина отрута, яка міститься в каві. У 2003 році одна людина була вбита і 15 осіб було госпіталізовано з підозрою на харчове отруєння. Лікарі зробили висновок, що причиною отруєння були не бутерброди, як спочатку передбачалося, а те, що хтось поставив миш’як в кавник. На жаль, для Нової Швеції (New Sweden), це, мабуть, єдина подія в її історії, гідна того, щоб бути відзначеною на сторінці Вікіпедії.

Переглядів (1933 Views)
Комментарии для сайта Cackle
Спільний проект

Контакти

Свої питання та пропозиції Ви можете надсилати на нашу поштову адресою info@dobremisto.com
Телефон: +38 (067) 788 788 4

При частковому, або повному копіюванні інформації посилання на сайт dobremisto.com є обов'язковим

misto
Close